Slaňovací osma je prostředek původně určen pro rychlé slaňování.
Často se používá v kombinaci s Prusíkovým uzlem, čímž se zajistí maximální bezpečnost.
Praxe však ukázala výhody užití osmy i při práci.
Pokud použijeme jen jedno lano, tak střed lana vložíme do karabiny nebo lano provlékneme slaňovací kruhem. Vhodné je mít označen střed lana.
Když slaňovat na dvou lanech, tak jedno lano provlečeme slaňovací kruhem a konce lan svážeme vůdčím nebo osmičkovým uzlem asi 50 cm od konců lan. Uzel je na straně stěny, aby se nám lano při stahování nezaklínilo mezi kruh a stěny. Pozor, musíme si zapamatovat na které straně je uzel, abychom po slaňování mohli stáhnout lano. Abychom se nespletli můžeme na tento pramen zapnout karabinu.
Před stažením je třeba zkroucené lano rozmotat, dokud karabina nesklouzne dolů. Na druhém (volném) konci svážeme oba prameny navzájem dvěma vůdčími nebo osmičkovými uzly ve vzdálenosti cca 1 m, aby v případě chyby nemohl jistící prusík proklouznout přes první uzel, druhý nám slouží jako třmen do kterého se v případě nutnosti postavíme. Lano velkým obloukem shodíme ve směru slaňování. Měli bychom vědět, zda lano dosahuje na zem.
Další používaný styl je na "splachovadlo". není však příliš doporučován. Jedná se speciální metodu, vhodnou jen pro určité účely a pro náležitě poučené osoby.
Pro práci doporučujeme slaňovadla pro to určené, osmu mít sebou jen pro jistotu.